info@clinicprestige.com

02144380039-09022380039

تیک سل|تیکسل|Tixel


تیک سل|تیکسل|Tixel

"تیک سل"یکی از گزینه های بسیار موفق ،برای جوانسازی پوست با روش غیر جراحی، می باشد.جوانسازی با تکنولوژی "تیک سل" کاملا سرپایی است. به دلیل کمتر بودن درد و دوران نقاهت ،تیک سل در مقایسه با لیزر فرکشنالco2، از مقبولیت بیشتری ، در میان افراد شاغل و فعال برخوردار است.

 
سوال:  چگونگی جوانسازی با تکنولوژی "تیک سل "را توصیف کنید؟ 
جواب: به طور خلاصه روش کار "تیک سل "  بسیار شبیه به "مهر زدن" ، است.
 
تیک سل
 
اما برای آماده کردن ذهن شما،در خصوص، تخریب هدفمند پوست شما  ،با تکنولوژی پیشرفته "تیک سل "،لازمست  از تصویر سازی ذهنی ،برای آشنایی با نحوه کار"تیک سل " کمک بگیرم
 
تشبیه روش کار"تیک سل ":
شما حتما مهرهای اتوماتیک، را در مطب پزشکان دیده اید، که با فشار مختصری بر آن ، نسخه ، را مهر می زنند،  "تیک سل "، تا حدی مشابه مهراتوماتیک ،عمل میکند، منتها در "تیک سل "، مهرزدن در زمان خیلی خیلی کوتاهی  انجام میشود(چندین هزارم ثانیه 4ms-18ms ) ،  که البته ؛بسادگی  مهر زدن عادی نیست؛  بلکه در دسته "تیک سل"  قطعه فلزی ای داغ و سوزانی وجود دارد  با  دمایی حدود، ۴۰۰ درجه  سانتیگراد ؛ که با هر بار فشار دادن ماشه در زمان خیلی کوتاهی و به سرعت بر پوست شما بوسه جوانسازی می زند.
 
برای دیدن ویدئوی  چگونگی کار تیک سل کلیک کنید:
آپارات  >>>  "تیک سل" 
 یوتیوب >>>   "تیک سل"
 
تیک سل
مهمترین قطعه در "تیک سل 
 
قطعه فلزی که به آن اشازه شد، شد آلیاژی از طلا ،مس با  پوششی از تیتانیوم میباشد  که ابعاد آن 1cm*1cm است، و سطح تماس آن با پوست  ،طوری تراش خورده و پرداخت  شده است؛ که با  81 هرم ، 4 پهلو؛( ۹ردیف افقی در ۹ردیف عمودی)سازماندهی شده است.
 
 
توصیف ظرافت  کار"تیک سل ":
اگر قرار باشد در یک روز گرم تابستانی،  لباس خود را با اتوی خیلی قدیمی که  هیچ نشانگری ندارد،اتو کنید ، چگونه پی می برید که اتو چقد ،گرم شده؟!؟اولین فکر، لمس با انگشت دست !!! است ، اما اگر انگشت شما  بسوزد، چه؟ در ابتدا  تصمیم میگیرید  ، بلافاصله پس از لمس سطح فلزی اتو، دست خود را خیلی خیلی سریع، عقب بکشید . تا از سوختگی ممانعت کنید . احسنت !!  مبنای کارکرد "تیک سل" تا حدودی با این مثال قرابت دارد . اما در" تیکسل" قرار است جسم داغ ، پوست شما را لمس ومورد  تخریب هدفمند قرار دهد. البته  در زمان بسیار کوتاهی ، درحد چند صدم ثانیه(4ms-18ms)
 
جمع بندی :"تیک سل" با قطعه ای فلزی که داغی و حرارت آن حدود 400 درجه سانتیگراد میباشد ،در زمان بسیار کمی ،پوست شما،را بوسه باران می کند . 
 
 تیک سل
 تصاویر 3 گانه بالا، مراحل انجام کار "تیک سل" را نشان میدهند 
 
در واقع مکانیسم اثر "تیک سل " بر پوست ؛ تخریب هدفمند و هوشمندانه ، پوست (با دمایی حدود 400درجه سلنتیگراد) است که در زمان بسیار کوتاهی(تماس قطعه داغ در حد چندین هزارم ثانیه است) انجام می شود. "گتیک سل" پوست شما را ،به واکنش برای بازسازی وادار کند تا تخریب را با  ترمیم  مدیریت نماید.و نتیجه نهایی این واکنش ،جوانسازی پوست شما می باشد.

ویژگی انحصاری "تیک سل " عبارت است کنترل هوشمند دما در قطعه ای ،فلزی که آلیاژ ویژه ای با پوشش تیتانیوم میباشد . مدیریت حرارت در  "تیک سل "،(افزایش و کاهش نوسانی حرارت بین  80 تا 400 درجه سانتیگراد)  که نیاز به فن آوری بسیار حساس و ظریفی دارد. که موجب تمایز  فن آوری "تیک سل" ، با بقیه روشهای جوانسازی  شده است .

 

تیک سل 

تصویر بالا  : مراحل سه گانه عملکرد "تیک سل

TMA= Thermo-Mechanical Ablation

در "تیک سل"  انرژی حرارتی  از طریق یک قطعه تیتانیومی  به پوست  منتقل و موجب تخریب هدفمند سطح خارجی پوست شما می شود.

این قطعه تا دمای  حدود 400 درجه سانتیگراد داغ می شود.

 

پرسش :آیا "تیک سل" خطری برای بدن ما ایجاد میکند؟
پاسخ : خیر، مبنای کار "تیک سل " تخریب مکانیکی ناشی از حرارت نقطه ای است، لذا فاقد عوارض ناشی از  تشعشع مضر ، یا امواج مخرب میباشد.
 
 
پرسش: عملکرد "تیک سل" ،به کدام لیزر  فرکشنال، نزدیک است، Co2 یا اربیوم؟
 پاسخ : هر دو، امتیاز ویژه" تیک سل" اینست که هم برای حالت تخریبی (Ablative )مثل لیزر فرکشنال Co2 و هم حالت غیر تخریبی( Non Ablative) مانند لیزر فرکشنال اربیوم، قابل تنظیم است.
 
 
پرسش: آیا "تیک سل" ، برای هر نفر،از سری جداگانه استفاده میکند؟
پاسخ: خیر، اما چون دمای قطعه فلزی که با تیتانیوم پوشانده شده، به حدود ۴۰۰ درجه سانتیگراد،میرسد، عملا“ استریل میشود، و احتمال انتقال و سرایت میکروب با تکنولوژی "تیک سل” صفر است .
 
پرسش: عمق تخریب پوست با ”تیک سل“  چقدر است؟
 پاسخ: حدود  یک دهم میلیمتر تا 1 میلیمتر
 
 
پرسش: نوک هرمهای "تیک سل " که با سطح پوست تماس پیدا میکنند، چقدر تیز است؟
پاسخ : تخریب در ”تیک سل” به دلیل تیزی نوک اهرام نیست،بلکه کار تخریبی ”تیک سل” به حرارت شدید نقطه ای ،مربوط است
 
 
پرسش: عمق تخریب در ” تیک سل“ به چه عاملی بستگی دارد؟
پاسخ:  زمان تماس قطعه داغ مربوط به” تیک سل“ با پوست، عمق تخریب را مشخص میکند مثلا عمق تخریب با زمان 14هزارم ثانیه،  از عمق تخریب ، وقتی که ”تیک سل“ برای 5 هزارم ثانیه تنظیم شده ، بیشتر است
 
 
پرسش : آیا میزان تخریب پوست در ” تیک سل“ فقط به زمان تماس قطعه داغ بستگی دارد؟  پاسخ : تعدد برخورد قطعه تیتانیومی "تیک سل"  با پوست شما، در هر شلیک، عامل موثر دیگر درمیزان تخریب پوست با ”تیک سل“ میباشد
 
پرسش: تفاوت تخریب پوست در ”تیک سل“ و تخریب پوست با لیزر،چیست؟
پاسخ: برخلاف  لیزر که حالت انفجاری و پخش شونده  دارد  (به همین دلیل حالت انعقاد بافتی ، به اطراف توسعه می یابد)اما ، تخریب با تکنولوژی ”تیک سل“ فقط به نقطه تماس محدود میشود، و توسعه پیدا نمیکند
 
 
پرسش : از نظر ایجاد درد ،انجام جوانسازی با ”تیک سل“در مقایسه با لیزر ،هم بفرمایید ؟
پاسخ : درد ناشی از ”تیک سل“ کمتر است، چون تخریب محدود به همان نقطه  تماس است و به سایر نقاط نمی رسد،البته ، اشخاصی که سابقه انجام هر دو روش جوانسازی با لیزر فرکشنال Co2 و "تیک سل" را داشته اند، و بین درد  لیزر و  ”تیک سل“  قیاس کرده اند ، حس ناخوشایند  ناشی از ”تیک سل“ را قابل تحمل تر می دانند. 
 
پرسش: زمان بازسازی و دوره نقاهت ”تیک سل“ در مقایسه با لیزر co2 چطوراست ؟
پاسخ: زمان ترمیم ”تیک سل“سریعتر و دوره نقاهت کمتری دارد 
 

پرسش: آیا لازم است قبل از انجام ”تیک سل“ بیحسی موضعی، استفاده شود؟

پاسخ: خیر ، اما برای رسیدن حداکثر آرامش، مخصوصا"  نواحسی حساس مثل کنار چشم ها، توصیه میشود،قبل از انجام جوانسازی با ”تیک سل“ از بیحسی موضعی ،بهره ببریم

 پرسش: پس از انجام ”تیک سل“ صورت فرد ، چه  اوضاع و احوالی، دارد؟ پاسخ: طی چند ساعت پس از انجام ”تیک سل“ احساس گر گرفتگی ،گز گز، سوزن سوزن شدن، و قرمزی ظاهری گزارش شده است. البته اگر حالت تخریبی” تیک سل“ برای فرد ،انتخاب شده باشد، تورم مشهود است، به ویژه اطراف چشم ها، که ظرف چند روز هفته اول پسرفت، خواهند داشت.

 
پرسش:چه علایم و نشانه هایی ظرف چند روز پس از انجام ”تیک سل“، بروز میکند؟ پاسخ: پوسته ریزی جزیی رخ میدهد، که  در انتهای  هفته اول پس از اقدام به ”تیک سل“ پوست به شرایط عادی باز می گردد. البته اگر حالت تخریبی” تیک سل“ برای فرد ،انتخاب شده باشد، تورم مشهود است، به ویژه اطراف چشم ها، که ظرف چند روز هفته اول پسرفت، خواهند داشت.
 
پرسش: ”تیک سل“ در مقایسه با سایر روشهای جوانسازی چه امتیازی دارد؟ پاسخ: دوره نقاهت کوتاه تری دارد؛ پس از انجام ”تیک سل“ خونریزی، تاول، خارش شدید، گزارش نشده است
 
پرسش:آیا  ممکن است انجام ”تیک سل“ باعث بروز ، تبخال شود؟ بله ممکن است، اگرشما بیشتر از دیگران تب خال میزنید ،بهتر است،قبل از برنامه ریزی برای انجام ”تیک سل“ پزشک خود را مطلع کنید.
 
پرسش: انجام ”تیک سل“ برای چه کسانی ممنوعیت دارد؟ پاسخ: زنان باردار، مادران شیرده، بیماری پوستی یا عفونت موضعی در نواحی که کاندید انجام ”تیک سل“ هستند.
 
 پرسش: قبل از اقدام به ”تیک سل“ پزشک چه مواردی را تنظیم می کند؟ پاسخ : دستگاه ”تیک سل“ سه مورد قابل تنظیم دارد
 اول: زمان تماس قطعه تیتانیومی موجود در دسته ”تیک سل“،  با پوست، بر حسب هزارم ثانیه (millisecond)
دوم: میزان جلو آمدن، قطعه داغ تیتانیومی ”تیک سل“ ،که عمق تخریب پوست را تعیین میکند.برحسب میکرون.
سوم: حالت تک تماسی (مثلا/تک تیر) یا تماس دو باره (دوبله).
 
تفاوت ماهیت تخریبی پوست،با لیزر فرکشنال، در مقایسه با ”تیک سل“چیست؟ پاسخ: در ”تیک سل“ میزان تخریب به زمان تماس قطعه داغ تیتانیومی با پوست ،بستگی دارد ،اما  در لیزر Co2 ، به میزان آب ،موجود در بافت هدف ، بستگی دارد(یعنی لیزر Co2,بر اجسام خشکبی اثر است)
 
 پرسش: لطفا مختصر ترین توصیف ممکن برای مقایسه تخریب پوست با ”تیک سل“  یا لیزر فرکشنال، را بفرمایید؟ پاسخ : در ”تیک سل“ تخریب پوست با بخار شدن نقطه تماس، انجام می شود، اما در لیزر فرکشنال تخریب مانند مته کاری پوست با دریل نوری است.
 در ”تیک سل“ پوست فقط در نقطه تماس نابود می شود،یعنی محوشدگی مطلق فقط در محل تماس با قطعه داغ تیتانیومی رخ می دهد ،اما به بافت مجاور آسیبی نمیرسد، ولی  لیزر فرکشنال Co2,حفاری های متعددی انجام می شود ، که متاسفانه آسیب به بافت مجاور این حفرات پوستی هم، سرایت کرده است. 
 
پرسش :لطفا تفاوت تخریب بافتی بین " تیک سل" و لیزر فرکشنال co2 را ؛با یک مثال ؛ تشریح کنید؟ پاسخ : در مورد "تیک سل "  یک کاسه حلوا را در نظر بگیرید اگرشما انگشت تان را در حلوا  فرو کنید؛ پس از بیرون کشیدن انگشت تان ؛ یک حفره ؛ باقی می ماند؛ که بدون گسترش به همان ناحیه محدود است 
؛اما در مورد  لیزر فرکشنال : حوضی را تصور کنید که سنگی به داخل آب پرتاب شود، مشاهده خواهید کرد که نه تنها در محل فرو رفتن سنگ حفره ایجاد میشود ؛ بلکه چندین و چند موج یکی پس از دیگری در آب گسترش می یابند 
 
 پرسش: آیا پس از انجام  "تیک سل " تیرگی پوست، ناشی از التهاب (PIH) ممکن است رخ دهد؟ پاسخ : خیر بر خلاف لیزر Co2 ،  تیرگی پس از  انجام ”تیک سل“گزارش نشده است 
 
پرسش: پس از انجام جوانسازی با”تیک سل“ یا لیزر ،تفاوت سیر بهبودی و دوره نقاهت ،ابن دو روش جوانسازی چگونه است ؟پاسخ :طبق توضیحات بالا، چون تخریب پوست در ”تیک سل“ به اطراف  توسعه ندارد، در نتیجه دوره نقاهت برای ”تیک سل“ خیلی کمتر است ، و نیز سیر بهبودی پوست پس از انجام جوانسازی با ”تیک سل“ سریعتر است
 

 پرسش: برای جوانسازی پوست با ”تیک سل“ به چند جلسه ،و با چه فواصلی نیاز است؟پاسخ:‌ معمولا، سه جلسه با فاصله تقریبی ۴تا ۵ هفته(هر ماه )یکبار

تیکسل لیزر

تیک سل

” مرکز جوانسازی پرستیژ:خدمات سرپایی پوست و مو “