info@clinicprestige.com

پوستتان ازشما تشکرخواهدکرد

ملاسما-لکه بارداری-ماسک حاملگی/درمان ملاسما


ملاسما-لکه بارداری-ماسک حاملگی/درمان ملاسما

ملاسما؛لکه های رنگی و بزرگی که در ناحیه صورت(گونه-پیشانی)بروز می کنند ملاسما ، درمان قطعی ندارد و یکی از تحمل ناپذیرترین مشکلات زیبایی به شمار می رود.

    معمولا" ملاسما معمولا در خانمها (سنین باروری )دیده می شود.(در صورت بروز ملاسما در طی بارداری ، به آن ماسک حاملگی یا لکه بارداری گفته میشود) .

اما ملاسما مختص خانمها نیست و در آقایان ملاسما هم دیده می شود (حدود 10% از کل موارد ملاسما)

در بروز ملاسما ،استعداد ژنتیکی افراد (نژادهای با پوست تیره) ، بروز اختلالات هورمونی، مصرف برخی داروها از جمله داروهای ضد تشنج ،هورمون درمانی- پس از یائسگی- با پروژسترون(HRT) استفاده از قرصهای جلوگیری (ocp)    ،

.مواجهه طولانی و بلند مدت با نور آفتاب به عنوان عوامل تشدید کننده ملاسما موثرند.

اختلالات هورمونی ،مظنون اصلی برای بروز ملاسما هستند .

( چرا که استعداد نژادی برای ابتلا به ملاسما ،در دوران باروری / زمان بارداری ونیزدر استفاده کنندگان از انواع داروهای هورونی (OCP-HRT)

امکان بروز مییابد) از طرفی کمرنگ شدن ملاسما در زمستان و پر رنگ شدن ملاسمادر تابستان به نقش طیف مرئی و نامرئی (ماورا بنفش)  نور در تشدید ملاسما اشاره دارند.

از سالیان دور در کتب درسی ما نوشته اند: "ملاسما درمان ندارد " یا " درمان ملاسما سخت است " (Melasma No treat ment ) (Difficult to treat )

     لازم به ذکر است که :       تمامی روشهای پیشنهادی برای برخورد با  ملاسما اعم از دارویی و یا لیزر در کنترل ملاسما (کم رنگ کردن ملاسما) موثرند و نه برای درمان قطعی ملاسما (به گونه ای که پس از استفاده از آنها بیمار کاملا" از شر ملاسما خلاص نمی شود) .

روش استاندارد برای کنترل (نه درمان) ملاسما عبارت است از:  استفاده از انواع داروهای مهار کننده آنزیم تیروزیناز(بویژه هیدروکینون + ضد آفتاب) 

در گزارش های مرتبط با ملاسما به استفاده از انواع لیزرهای پزشکی برای درمان ملاسما ، مثل کیوسوییچ(ND-YAG)لیزر و نیز فرکشنال لیزر ها ،وحتی IPLبه عنوان "کمک کننده در کنار بقیه روشهای کنترل ملاسما " اشاره شده است .

اما ،هیچکدام از این روش ها  درمان قطعی ملاسما (غیر قابل برگشت) نبودند و مجددا" ملاسما با درجاتی از عود گزارش میشد.

چرا که به محض بروز کوچکترین اشکال یا ایردای در عملکرد مهارکنندگی داروها (توقف مهار آنزیم تیروزیناز) دوباره "روز از نو و روزی از نو "  و این ملاسما است که پیروزمندانه بازمی گردد.از طرفی لیزرها هم توانایی انهدام تمامی مجمع الجزایر ریز و درشت ملانوسیتی (رنگدانه سازهای)تشکیل دهنده ملاسما،  که طی سالها در عمیق ترین لایه های پوست تثبیت شده اند را ندارند. هر چند به کمرنگ شدن ملاسما کمک میکنند. اما توانایی ازبین بردن قطعی ملاسما را ندارند.لذا علیرغم پیشرفت های علمی و تکنولوژیک؛ ملاسما همچنان برای مبتلایان رجزخوانی میکند.

 

  در حال حاضر شرکت  NORSELD  روش ( FEM-TECHNLOGY)  را به عنوان روشی که , به عنوان معیار طلایی برای درمان  ملاسما  مطرح خواهد!! شد!! معرفی کرده اما  همانطور که در تصویر میبینید حتی بعد از 5-4 جلسه  درمان قطعی ملاسما  انجام نشده و  از سویی چون ملانوسیت ها در محل هستند لذا ,  احتمال عود ملاسما همچنان  به قوت خود باقیست ضمن اینکه ملاسماهای  تست-درمانی شده هم  از نوع خفیف/متوسط می باشند .این روش چند جلسه ای و موقت ,  در مقابل روش انحصاری دکتر معرفت خو که در 1 جلسه کار به صورت ریشه ای تمام میشود چقدر میتواند عرض اندام کند  نیاز به  تلاش و مقایسه علمی دارد,اما بر پایه تجارب ما این روشها  ابدا" قابل مقایسه با روش ریشه کنی یک جلسه ای نمی توانند باشند  

درمان قطعی ملاسمادرمان قطعی ملاسما

درمان قطعی ملاسما

 

 

 

 

” مرکز جوانسازی پرستیژ:خدمات سرپایی پوست و مو “