info@clinicprestige.com

پوستتان ازشما تشکرخواهدکرد

تیرگی زیر چشم


تیرگی زیر چشم

از جمله شکایاتی که برای برخی عزیزان مسئله می باشد تیرگی زیر چشم می باشد .دانستن علت بروز این پدیده به درک بهتررویکرد درمانی ما کمک شایانی می کند. یکی از مهمترین علل تیرگی زیر چشم وجود التهاب در نواحی مجاور با حدقه چشم می باشد

معمولا این افراد به سینوزیت التهابی مبتلا هستند

توجه بفرمایید سینوزیت التهابی با سینوزیت عفونی تفاوت هایی دارد در سینوزیت عفونی ماجرا از حضور یک عامل عفونی شروع وسپس بروزمراحل عفونت رخ میدهد اما در سینوزیت التهابی صرفا وجود یک عامل تحریکی عامل بروز سینوزیت می باشد. در سینوزیت التهاب چرک و ترشح عفونی وجود ندارد .

به عنوان مثال بیشتر  افرادی که اقدام به رینو پلاستی (جراحی بینی)می کنند مبتلا به سینوزیت التهابی می باشند چرا که دستکاری انجام شده طی مراحل رینو پلاستی منجر به بروز التهاب (شاید هم دائمی) در سینوس ها می شود.

خب التهاب سینوسها چه ربطی به تیرگی زیر چشم دارد اجازه بدهید به صورت غیر مستقیم به این سوال پاسخ دهیم

اگرشما یکی از دستهایتان را حدود 1دقیقه روبه بالابگیرید و دست دیگر در حالت عادی و کنار تنه باشد و سپس هر دو دست را کنار هم قرار دهید خواهید دید رنگ آنها با هم متفاوت است چرا که دستی که روبه بالا قرار داشته تخلیه ,خون سیاهرگی در آن سریعتر انجام شده لذا رنگ آن روشن تر میباشد.

در مورد تیرگی زیر چشم , علت اصلی این پدیده عدم تخلیه سیاهرگها و مویرگها به علت دلیل مقاومت موجود بر سر راهشان میباشد.

یکی از این عوامل که باعث بروز مقاومت در مسیر تخلیه عروق زیر چشم میشود همان بحث وجود سینوزیت التهابی میباشد که این قضیه منجر به احتقان عروقی واز طرفی تخلیه آرام و کند  ورید ها و مویرگهای مورد نظر میشوند.

لذا حضور خون سیاهرگی در لایه های پرده مانندی که در پشت پوست زیر چشم قراردارند  باعث تیره به نظر رسیدن زیر چشمها می شود . در برخی تصادفات که سر دچار ضربه میشود ما با نشانه ای تحت عنوان

(Raccoon sign(raccoon eyes) / panda sign (panda eyes مواجه میشویم ، اینجا هم مکانیسم کبودی زیر چشم دقیقا" به عروق ریز شبکه مویرگی اطراف و زیر پلک ها مربوط میشود ,که به دلیل فشار ناگهانی پارگی های مویرگی اتفاق افتاده است. البته پس از مدتی این نما کاملا" از بین میرود,چرا که ساختمان عروق اطراف پلک سالم هستند.

در واقع شاید ما برای درمان کامل وضعیت عروق این ناحیه توفیق چندانی نداشته باشیم اما اگر بتوانیم ساختار پوست این ناحیه را از حالت بی رمق به حالت شاداب وپویا در بیاوریم به صورت غیر مستقیم این عارضه را تقلیل خواهیم داد چرا که پوست شاداب میتواند از جلوه گری عروق( پشت خود) ممانعت کند و با پنهان کردن آنها در ورای خود ما را غیر مستقیم به هدف مورد نظر نزدیک کند.

در واقع ما با ضخیم کردن لایه های پوست سعی درپنهان کردن عروق مورد اشاره پشت این پرده تازه به دوران رسیده داریم.

:دیگر عواملی که به عنوان علل تیرگی زیر چشم به آنها اشاره میشود عبارتند از

آلرژی که دقیقا"با فرضیه التهاب شرح داده شده مطابقت دارد وچه بسا دوری از عامل محرک (آلرژن) در روند بهبودی موثر باشد.

- آلودگی هوا

 دود سیگار

 اختلالات خواب

قهوه

الکل

 رژیم های لاغری غیر استاندارد 

خلاصه اینکه در این قضیه اگر چه (سیاهرگهای ظریف) مقصرند و زور ما به آنها نمی رسد ولی با مانورهایی که روی پوست انجام میدهیم سعی در کم کردن شدت و حدت نمایش عروق محتقن داریم

داریم.((غیر مستقیم به کنترل عارضه می پردازیم ))

در مورد اثرات و مفید بودن ماسک زیبایی صورت/ویتامین

کرم دور چشم ... اگرچه استفاده از آنها توصیه  میشود اما این ها به تنهایی چاره کار نمی باشند

اقدامات ما برای اصلاح این وضعیت بر دو اصل استوار است 

اول :ج.انسازی پوست پلک

دوم: تقویت و بازسازی بافت زیرجلدی پلک ها

 

” مرکز جوانسازی پرستیژ:خدمات سرپایی پوست و مو “