info@clinicprestige.com

پوستتان ازشما تشکرخواهدکرد

پی آر پی


پی آر پی

Palatlet Rich plasma =PRP : پلاسمای سرشار از پلاکت. یکی دیگر از معجزات پروردگار عالمیان، پلاکت ها و عملکردهای بسیار متنوع و جالب آنهاست. تا همین چند سال پیش تصور بر این بود که کارایی پلاکت ها فقط ایجاد لخته (برای جلوگیری از هدر رفتن خون در افرادی که دچار خونریزی شده اند ) میباشد .هر چند خود این امر به خودی خود یک توانایی خارق العاده ای محسوب میشود اما با توسعه دانش پزشکی آشکار شد که بند آوردن خون که خود نوعی اعجاز است تنها کار پلاکت ها نمی باشد، بلکه پلاکت ها خود گنجینه ای از اسرار هستند .

پس زمینه: تا مدت ها جراحان در این فکر غوطه ور بودند که!!!

در جنگ های دوران قدیم، که ضرب وجرح ناشی از شمشیر و تیر و نیزه و گرز و دشنه و خنجر که کم از زخمهای مدرنهای امروز نداشته اند، چگونه ؟ در زمانی تقریبا" برابر با طب مدرن امروزی ترمیم و باز سازی رخ می داده و چگونه است که با همه دانشی که بشر امروزی دارد،زمان ترمیم و باز سازی زخم ها و نیز استخوان های شکسته چندان تفاوتی با طب قدیمی ندارد.

این کنجکاوی ها پاسخ امید بخشی در پی داشتند.

 

پس از بررسی ها و تحقیقات متعدد, این نکته عیان شد که , راز این عملکرد در یکی از اجزا خون نهفته است .

به راستی مگر این خون چه داشته (دارد) که میتوانسته( میتواند) این همه مفید باشد؟.

درواقع آنچه که باعث ترمیم زخم می شود(و از گذشته های بسیار دور تاکنون برقرار بوده) نقش معجزه آسای پلاکت ها می باشد. خوشبختانه در ادامه تحقیقات محققین به راز , وعلت توانایی (شگفت انگیز) پلاکت ها ( برای بازسازی بافت ها ) پی بردند. آری, کارکرد شگفت انگیز فاکتورهای رشد ( متعدد ) موجود در پلاکت ها ,این عملکرد اعجاز گونه را ممکن کرده است.

بیش از بیست نوع فاکتور رشد در پلاکت ها وجود دارد که اگر دست بر قضا این فاکتور های رشد در معرض تماس با محلی که به وجود این فاکتورها نیاز مبرم دارند قرار بگیرند،باعث رشد و ترمیم و اصلاح وضعیت آن ناحیه می شوند.

 

پس اگر قرار باشد زمان ترمیم زخمهای امروزی( در مقایسه با گذشته) کوتاه تر شود بایستی پلاکت های بیشتری در محل حضور داشته باشند.

مثلا در روند ترمیم زخم (برش /بخیه ...حتی زخم دیابتی )،بافت همبند پوست نیاز به رشد دارد تا بتواند زخم ایجاد شده را ترمیم کند ،خب شاید بسیار ساده به نظر برسد که اگر ما بتوانیم پلاکت ها را در محلی که نیاز به ترمیم دارند قرار دهیم، با این مداخله ,تسهیل فرایند ترمیم را سریع کرده ایم، بله معما چون حل شود،آسان شود.

خلاصه کلام :

گفته شد که پلاکتها دارای فاکتور های رشد (در قالب چند دسته فاکتور رشد) هستند.

در نتیجه هر جا از بدن ما که به  تقویت , رشد و ترمیم نیاز دارد , باید منت پلاکت ها را .... ب----ک-----شد

سوال:آیا با تزریق فاکتورهای رشد (که مخصوص بافت و ناحیه ویژه ای از بدن هستند) می توان شاهد رشد و بهبود وضعیت آن ناحیه شد؟ جواب:بله می باشد

کاربردهایPRP

1-کمک به ترمیم هر نوع زخم اعم از جراحی یا غیره 

2-جوان سازی پوست صورت،گردن،دستها و پلک ها

3-کنترل ریزش مو

4-بهبود تیرگی زیر چشم

5-کمک به ترمیم اسکارهای قدیمی

.............

 البته فرآیند کار از ابتدا تا انتها به این سادگی ها هم نیست که بشود به آسانی پلاکت های سالم و کارا تهیه کرد ، تزریق نمود و به همین راحتی ها به نتیجه شگفت آور رسید، کما اینکه دیدیم و شنیدم هیاهویی که بواسطه عدم نتیجه گیری ,در برخی از متقاضیان موجبات گله مندی و حتی شکایت از برخی ........

بله ، وصد البته در صورت رعایت شرایط و استانداردها و موازین علمی به صورت دقیق و پله پله، قطعا" پی آر پی روش مفید و مطمئنی, به عنوان مکمل برخی از اقدامات پزشکی می باشد . که

این کار رازها و شگردهای ویژه خود را دارد و در صورت عدم رعایت هر جزء، شاهد تاثیر منفی بر نتیجه کار خواهد بود.

آنچه در این میان لازم اجرا است،رعایت تمامی قواعد کاری, یکی بعد از دیگری می باشد. خلاصه این که نتیجه PRP قابل تضمین می باشد ، اگر ، کار از ابتدا با رعایت اصول و استانداردها انجام شود. این امر قابل حصول نمیباشد مگر با رعایت تمامی شرایط خاص از سوی پزشک و بیمار.

بله درسته ،نقش بیمار هم بسیار مهم میباشد به عنوان مثال اگه بیمار فکر کند که: کشیدن سیگار کما فی سابق میتواند ادامه داشته باشد البته که نتیجه کار افت خواهد کرد و ............

” مرکز جوانسازی پرستیژ:خدمات سرپایی پوست و مو “